Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skalbmierzu

O instytucji

Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
w Skalbmierzu.

            Transformacja systemu politycznego , która miała miejsce ćwierć wieku temu doprowadziła  do zmiany modelu socjalistycznego państwa opiekuńczego na model państwa demokratycznego, opartego na funkcjonowaniu społeczeństwa obywatelskiego, w którym to obywatele biorą aktywny udział w rozwiązywaniu problemów ważnych z ich punktu widzenia. Największym sukcesem było stworzenie na początku lat 90 podstaw finansowych i organizacyjnych do rozwiązywania problemów związanych z bezrobociem i niepełnosprawnością .
            Na początku lat 70 dział pomocy społecznej wchodził w strukturę opieki zdrowotnej , zadaniem tego działu było jedynie udzielanie świadczeń materialnych. Natomiast na początku lat 90 reaktywowano odrębny system pomocy społecznej uchwalając Ustawę o pomocy społecznej. Zmieniono jego usytuowanie, przenosząc odpowiedzialność za jego funkcjonowanie i nadzór nad nim z Ministerstwa Zdrowia do ówczesnego Ministerstwa Pracy. Utworzono gminne i miejskie ośrodki pomocy społecznej. Rozdzielono także zadania pomocy społecznej na przynależne administracji rządowej i samorządowej.
             Uchwałą Nr X/40/90 Rady Narodowej Miasta i Gminy w Skalbmierzu z dnia 22 lutego 1990r utworzono jednostkę budżetową pod nazwą Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skalbmierzu. Zarządzeniem Nr 3/90 Naczelnika Miasta i Gminy w Skalbmierzu z dnia 2 marca 1990r powołano Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skalbmierzu oraz określono szczegółowy zakres jego działania. W skład MGOPS wszedł kierownik oraz pracownik socjalny w rejonie. Były to panie Elżbieta Wcisło i Krystyna Musiał.. Obsługę finansową MGOPS zabezpieczał Naczelnik Miasta i Gminy Skalbmierz.
 Następnie uchwałą Nr III/31/98 Rady Miejskiej w Skalbmierzu z dnia 28 grudnia 1998r uchwalono nowy statut M-GOPS w Skalbmierzu . Nadzór merytoryczny nad ośrodkiem pomocy sprawował Wojewódzki Zespół Pomocy Społecznej w Kielcach. W skład ośrodka wchodzili: kierownik, 2 pracowników socjalnych, główny księgowy, opiekunka osób starszych oraz kierowca ponieważ M-GOPS w 1996 pozyskał  samochód służbowy służący do jazdy w teren dla pracowników socjalnych oraz dla klientów M-GOPS . 
Od 2000r nadzór merytoryczny nad działalnością ośrodka pomocy pełni Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.
 System pomocy społecznej przewiduje dwa rodzaje świadczeń : pieniężne i niepieniężne. Najpopularniejszą formą świadczeń pieniężnych jest pomoc materialna
w postaci zasiłków : okresowego celowego, specjalnego celowego, stałego oraz pielęgnacyjnego. Wśród form świadczeń niepieniężnych wyróżniamy pracę socjalną prowadzoną przez pracowników socjalnych ośrodka  z podopiecznymi, u których w rodzinie ujawniło się zachwianie podstawowych potrzeb życiowych.  Również jedną z form pracy
z klientami jest kontrakt socjalny. Jest to pisemna umowa zawarta z osobą ubiegającą się o pomoc, która próbuje przezwyciężyć swoją trudną sytuację finansową  Poprzez dążenie
do  większej aktywizacji zawodowej podopiecznych i odchodzenie od standardu tylko przyznawania środków finansowych.
            Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skalbmierzu w latach 2009-2013 realizował projekt systemowy „ Aktywizacja osób bezrobotnych na terenie gminy Skalbmierz” . Projekt ten realizowany był dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Społecznego i miał na celu podwyższenie kwalifikacji zawodowych klientów pomocy społecznej w celu znalezienia zatrudnienia.
              W ciągu czterech lat zrealizowano 8 szkoleń dla klientów Ośrodka pomocy społecznej tj:
1. Mała gastronomia + catering, obsługa przyjęć okolicznościowych – 2 kursy
2. Magazynier, obsługa wózków widłowych
3. Sprzedawca z obsługą kas fiskalnych
4. Obsługa stacji paliw wraz z obsługą komputera
5. Przedstawiciel handlowy z prawem jazdy kat. B
6. Technolog robót wykończeniowych
7. Magazynier + kierowca wózków widłowych
 Projekt ten kierowany był zarówno do kobiet jak i mężczyzn zamieszkałych na terenie Miasta i Gminy Skalbmierz.
 Podczas wszystkich szkoleń beneficjenci uczestniczyli w zajęciach praktycznych i teoretycznych. Po zakończonych szkoleniach uczestnicy otrzymali zaświadczenia o ukończeniu kursu i certyfikaty. W sumie w latach 2009-2013 zostało przeszkolonych 49 osób, klientów Ośrodka pomocy społecznej. Poprzez udział w warsztatach i szkoleniach beneficjenci uzyskali kwalifikacje zawodowe co dało im możliwość znalezienia pracy.

                W związku z tym, iż w 2003r zaczęła obowiązywać ustawa o świadczeniach rodzinnych i powstał dodatkowy instrument wsparcia dla rodzin, w struktury ośrodka pomocy społecznej trafiły wypłaty świadczeń rodzinnych. Na mocy ustawy o świadczeniach rodzinnych powstała zaliczka alimentacyjna, którą to w 2008r zastąpiono funduszem alimentacyjnym. Wypłata Funduszu alimentacyjnego również została przekazana do Ośrodka pomocy społecznej.
                  Z Ustawy z dnia 10 czerwca 2010r o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wynika obowiązek utworzenia Zespołu Interdyscyplinarnego jako zadanie własne gminy. Zespół ten powstał w 2011r i również funkcjonuje w strukturze ośrodka pomocy społecznej.
                 Od 2012r ośrodek pomocy społecznej realizuje również ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w związku z czym w ośrodku zatrudniony jest również asystent rodziny, który pracuje z rodzinami przeżywającymi trudności w wypełnianiu funkcji  opiekuńczo – wychowawczych.
               Od dnia 1 kwietnia 2016r M-GOPS w Skalbmierzu realizował ustawę o pomocy państwa w wychowaniu dzieci ( 500+). Na potrzeby realizacji  ustawy wyremontowano dwa pomieszczenia na ul. Szkolnej w Skalbmierzu gdzie mieścił się punkt świadczenia wychowawczego, został zatrudniony pracownik, który realizował świadczenie wychowawcze.  Obecnie świadczenie to jest wypłacane przez ZUS.
             Od 2016 roku M-GOPS w Skalbmierzu wraz z Parafią Św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu bierze udział w Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Do skorzystania ze wsparcia w postaci żywności i realizowanych działań towarzyszących uprawnione są osoby, które spełniają określone przez Ministerstwo Pracy i  Polityki Społecznej kryteria kwalifikalności do statusu osoby najbardziej potrzebującej. Pracownicy socjalni M-GOPS w Skalbmierzu wydają skierowania na podstawie których kwalifikowane są osoby do otrzymania pomocy żywnościowej. Artykuły spożywcze są wydawane przez pracowników socjalnych w formie paczek żywnościowych.
W 2022r z w/w pomocy skorzystało 700 osób. W ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa realizowane były działania towarzyszące w formie warsztatów dla osób korzystających z Programu.

Od 2021r w strukturach Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skalbmierzu znajduje się Klub Senior +.
              Obecnie w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Skalbmierzu zatrudnionych jest 10 osób w tym 3 pracowników socjalnych wg art. 110 pkt. 11 ustawy o pomocy społecznej proporcjonalnie do liczby mieszkańców gminy. W dalszym ciągu system pomocy społecznej ulega reorganizacji i coraz więcej zadań jest powierzanych ośrodkowi pomocy społecznej w celu ich realizacji.
            
 
 

 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Październik 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny obchodzą